Deri Hastalıkları

Cüzzama ne iyi gelir?

Cüzzam hastalığı deride urların çıkmasıyla başlar. Yer yer kangrenlerde neden olur. Hastada titreme, uyuklama ve zaman zaman ateş nöbetleri görülür. Bakteri deri ve sinirleri etkileyerek duyum yitimine, ağır vakalarda ise biçim bozukluğuna yol açar. Tedavisi için aşağıda önerilen bitki kürleri yapılabilir. Ağaç kavunu sıkılır suyu şekerle tatlandırılıp içilir. 1 bardak kanar suya 10 gr. kuzu… Devamını Oku »

Nasıra ne iyi gelir?

Nasır, çoğunlukla el ve ayakların sürtünmeye uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesi ile oluşur. Üzerine basılınca ağrı  meydana gelir. Tepesi içeri bakan piramit şeklindedir. Nasırın tedavisinde hekime başvurmak uygun olacaktır. Nasırın bitkisel tedavi şekilleri de şöyledir: Kırmızı soğan sıkılır , günde 3-4 defa nasırın üzerine sürülür. Sinir otu yaprağ sıcak suda yumuşayıncaya kadar  bekletilir… Devamını Oku »

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Aşırı derecede vücudun güneşte kalan kısımlarında bir süre sonra yanma, kaşıntı ve kızarma meydana gelir. Hatta kısa bir süre sonra da yanan bu yerler su toplamaya başlar. Peki güneş yanığına ne iyi gelir? Öncelikle cildi düzeltebilmek için güneşte fazla kalınmaması gerekir. Bunun dışında yanık tedavisi için aşağıda tavsiye edeceğimiz reçeteler uygulanabilir. Vücutta yanan yerlere soğuk su dökülerek… Devamını Oku »

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Kandaki ürük asitin yükselmesi sonucunda topuk dikeni rahatsızlığı meydana gelir. Bu hastalığa yakalamış olanlar öğle ve akşam yemeklerinden sonra 5-6 adet ardıç tohumu yemeleri iyi gelecektir. 1 kova sıcak suya 1 çay bardağı kekik koyulur, su ılık hale gelince bu suda ayaklar 20-25 dakika dinlendirilir. 2-3 yemek kaşığı yağlı ve nemli kırmızı pulbiberi metal havanda… Devamını Oku »