Bitkilerle Güzellik ve Cilt Bakımı

Bitkisel Cilt Bakımı

Cildimiz vücudumuzun içini yansıtır. Karaciğer ve sindirim sistemi iyi çalışan kişilerin cildi de sağlıklıdır. Bol  su tüketimi cilde tazelik ve zindelik kazandırır.  Adaçayı, papatya, kişniş, dereotu tarçın, gülsuyu cildimiz için çok faydalıdır. A,B,C,E vitamini, üzüm çerirdeği özleri  ile salatalık cilde iyi gelir. Kuru Cilt: Yatmadan önceyağı alınmış süte pamuk batırılır, bu pamuk yüze sürülür. 15… Devamını Oku »

Evde Yapabileceğimiz Bitkisel Cilt Maskeleri

Soyulmuş salatalıktan kesilen 5 kalın dilim püre haline getirirlir. 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurta sarısı iyice çırpılarak yüz, boyun ve dekolte bölgesine sürülür. 45 dakika beklettikten sonra  su ile yıkanarak temizlenir. Kırışıklıklar için şu bitki kürü faydalıdır. 4 adet taze sert  kayısı, dondurucudan çıkmış olanları bir işe yaramayacağı… Devamını Oku »

Yanıklar

Yanıkların tedavisinde  şu bitkisel tedaviler uygulanır: Bir küçük kaba 1 kahve fincanı zeytinyağı konur. Üzerine 1 çiğ yumurtanın beyazı eklenir ve çırpılır yanığın üzerine sürülür. 2 su bardağı acı kuyusuyuna 3 kahve fincanı zeytinyağı, 2 kahve fincanı badem yağı konur. Her kullanışta iyice çalkalanarak cilde sürülür. 1 tane çürük elma ezildikten sonra üzerine 1 kahve… Devamını Oku »

Ter kokusunu gidermek için bitkisel kürler

Vücut terleyince keskin ve hoş olmayan kokulara neden olur. Kalabalık toplum içerisinde hoş olmayan ter kokuları kendimizi ve diğer insanları rahatsız eder. Bu  kokuyu giderebilmek için  önerebileceğimiz bitki kürleri şunlardır. Oğul otu yaprakları haşlanır, suyu vücuda sürülür. Süsen yaprakları toz haline getirlilir terleyen yerlere pudra gibi sürülür. Patlıcan kaynatılır, suyu içilir. Patlıcan yemekleri ter kokusunu… Devamını Oku »

Sivilce (Akne) Tedavisi

Sivilceler yağ bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanır. Sivilceleri sıkmak iyi değildir. Yiyeceklerde diyet uygulanmalıdır. Yağlı tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.  Sivilceler (akneler) için şu bitki kürlerini önerebiliriz: 1 su badağı ekşi nar suyu ile Yarım su bardağı sirke karıştırılır. Bu suya batırılan pamuk ile sivilcelerin üzerine kompres yapılır. 4 su bardağı suya 2 çorba kaşığı… Devamını Oku »

Aşırı Terleme Sorununuza Bitkisel Çözümler

İnsan vücudunda bulunan iki sinir sisteminden biri olan somatik (istemli) sinir sistemi bize ağrı, ısı ve dokunma gibi duyuları hissetmemizi ve vücudun farklı bölümlerinin hareketlerini sağlayan kaslarımızı kontrol etmemizi sağlar. Otonom (istemsiz) sinir sistemi ise solunum hızı, kalp atışı ve vücut sısısnın ayarlanmasında önemli olan ter üretimi gibi bedensel fonksiyonların şuur dışı kontrol edilmesini sağlar.… Devamını Oku »

Selülit Giderici Bitkisel Yöntemler

Kadınların korkulu rüyası selülit, cilt alt yağ dokusunun ağrılı romatizmal hastalığıdır. Kalça diz ve bel bölgelerinde sık ratlanır. Selülit tedavisinde şu bitkiler kullanılır. 1 bardak kaynar suya 10 gr. biberiye konur. 10 dk. bekletilir günde 2-3- bardak içilir. Biberiye toz haline  getirilir günde birkaç defa 1-4 gr. içilir. Biberiye yağı ile masaj yapılır. 1 bardak… Devamını Oku »