Rahim Hastalıkları

Vajina (Vagina) İltihabı

Çeşitli parazitler ve bakteriler vajina bölgesinde iltihaplanmaya neden olur. Vajina kaşıntısında tavsiye ettiğimiz tedaviler bu hastalık için de geçerlidir. Buna  ek  olarak 1 litre ılık suya 1 çorba kaşığı maden suyu (yemek sodası)  koyulur ve vajina  bu su ile yıkanır.

Yumurtalık İltihaplanması

Mikropların yumurtalık kanalına geçmesi, kasıkların fazla üşümesi, soğuk denizde ıslak mayo ile uzun süre kalmak, düşük yapmak gibi nedenlerle yumurtalıklar iltihaplanır. Karın kasları sertleşir, beyaz akıntı olabilir.Çabuk yorgunluğa neden olur. Adet (regl) düzensiz olamaya başlar hatta kısırlığa bile neden olabilir. Tedavisi: 10 gr. anason tohumu, 10 gr. rezeyan tohumu, 20 gr nane, 30 gr. papatya,… Devamını Oku »

Rahimde Ur (Miyom)

Başlangıçta fındık iriliğinde olan ur (miyom ), zamanla elma, portakal büyüklüğüne ulaşabileceği gibi 10-15 kg ağırlığına kadar da erişebilir. Daha çok 30-40 yaşlarındaki kadınlarda  görülmektedir. Rahim uru adetin (reglin) daha uzun ve daha çok kanamalı geçmesine neden olur. İki regl arasında kanamalar meydana gelir. Ur kabızlığa neden olabileceği gibi makad ile ud yeri arasına baskıda yapar. Rahimdeki… Devamını Oku »

Vajina (Vagina) Kaşıntısı

Ud yerindeki kaşıntı vajina döl yatağında olabileceği gibi vulva, dış cinsel organda da olabilir. Kaşıntı bazen yanma ile birlikte görülür.Kaşıntının nedenleri beslenme hatalarından,  şeker hastalığından, çeşitli mikroplardan, bazı parazitlerden veya  beyaz akıntıdan kaynaklanabilir. Beslenme Hatalarından Kaynaklanan Kaşıntı Aşırı miktarda hamurlu ve şekerli yiyecekler idrarda asite neden olur. Bu da ud yerinde kaşıntı meydana getirir. Bu gibi… Devamını Oku »

Rahim İltihaplanması

Bel soğukluğu gibi bazı cinsel hastalıklar, doğum, düşük ve  kürtaj sonrası enfeksiyonlar ile dengeli beslenemeyen kadınlarda rahim iltihaplanması görülebilir. Belirtileri; hasta karnının alt kısmında ağırlık hisseder. Rahimde ağrı olur ve bu ağrı böbreklere, kasıklara, kalçalara doğru yayılır. Kişi sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Rahim ağzında beyaz yapışkan bir sıvı görülür. Hastalık ilerledikçe sıvı koyulaşır… Devamını Oku »