Bitkisel Saç Bakımı

Saçkıran

Saçkıran, bir çeşit mantarın sebep olduğu bulaşıcı hastalıktır. Tedaviye hastalıklı yerdeki saçları ve saçın tamamını kesmekle başlanır. 6 bardak suya bir avuç kepek konur kaynadıktan sonra süzülür. Suyuna 1 bardak taze sıkılmış limon suyu konur ve bu su ile saçlar yıkanır. 3 adet çirişotu kökü yumrulu yerleriyle birlike dövülerek suyu çıkarılır. Bu su ile  hastalıklı… Devamını Oku »

Saç Dökülmesi ve Kellik Önleyici Şifalı Bitkiler

Saç dökülmesi, ağırlaşan çevresel koşullar ve yoğunlaşan stres ortamlarının da etkisiyle günümüz insanının sıkça karşılaştığı sağlık sorunlardan biri haline gelmiştir. Günde normal olarak yaklaşık 80 saç kılı dökülür. Ancak ateşli hastalıklar, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi durumlarda aşırı saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesini önlemek ve saçları uzatmak için aşağıdaki bitki kürlerinin yapılması uygundur. 20… Devamını Oku »

Saç Kepeklenmesini Önleyici Şifalı Bitki Önerileri

Kafatası derisi üzerinde meydana gelen gevşek pul şeklindeki kabuklara kepek denir. Saçlarda oluşan kepeklenme bazı kişiler için oldukça problem yaratan bir rahatsızlık halini almıştır. Ancak saç kepeklenmesini önlemenin çeşitli yolları vardır. Bitkisel tedavi, bunlardan biridir. Tedavinin ilk şartı temizlik ve fazla miktarda unlu yiyeceklerin yenmemesidir. 10 bardak suya 1 avuç çınar yaprağı konur. 10 dakika kaynatılır. Bu su… Devamını Oku »