Rahimde Ur (Miyom)

5 Nisan 2009

Başlangıçta fındık iriliğinde olan ur (miyom ), zamanla elma, portakal büyüklüğüne ulaşabileceği gibi 10-15 kg ağırlığına kadar da erişebilir. Daha çok 30-40 yaşlarındaki kadınlarda  görülmektedir. Rahim uru adetin (reglin) daha uzun ve daha çok kanamalı geçmesine neden olur. İki regl arasında kanamalar meydana gelir. Ur kabızlığa neden olabileceği gibi makad ile ud yeri arasına baskıda yapar. Rahimdeki ur, kansere dönüşebilir. Bu nedenle doktor kontrolünü takip etmek şarttır.

Ur tedavisi için; sigara, alkol bırakılmalıdır. Çoğunlukla çiğ sebze ve meyveler tüketilmelidir. Kasıklara akşamları ılık kil lapası koyulmalıdır. İki el genişliğinde ve 2 cm kalınlıkta ılık kil lapası yapılarak göbeğin alt tarafına iki kasık arasına uygulanmalıdır. 3 saat kadar lapa orada kalmalıdır. Buna iki üç ay devam edilmelidir. Ur fazla büyükse o zaman bir gece kil lapası bir gece kepek lapası uygulanmalıdır.

3 su bardağı ince kepek, bir avuç yaş ya da kuru duvar sarmaşığı yaprağı iyice dövülerek karıştırılık ve sıcak su ile lapa haline getirilip göbek altına koyulur. Kepek lapası bütün gece orada kalabilir.

Fazla olan kanamaları azaltmak için; Çobançantası, sinirotu, arapsaçı, asma yaprağı gibi bitkilerin birinden veya bunların karışımından 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı konur. 5 dakika kaynatılır 15 dakika demlendikten sonra günde 2-3- bardak içilir. Kanama azalınca bırakılır.

6 thoughts on “Rahimde Ur (Miyom)

 1. nergıs nogay

  ben nergıs nogay benım görümcem var ondada mıyom var ve kısde var ama doktor ıyı huylu dedı ama acılen amelıyatbolcaksın dedı 6ay ıcınde sıze soracağım şu bu hastalığa ne ıyı gelır kendısı soğan suyuı yapıp ıcıyor başka bışey kullansa olurmu doktor ona ılac da vermedı
  sızden rıcam bana yazmanız olacak tşk edrm saygılarla nergıs

 2. esmer

  Fazla olan kanamaları azaltmak için; Çobançantası, sinirotu, arapsaçı, asma yaprağı gibi bitkilerin birinden veya bunların karışımından 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı konur. 5 dakika kaynatılır 15 dakika demlendikten sonra günde 2-3- bardak içilir. Kanama azalınca bırakılır.

 3. Eyll

  Merhabalar benim annem 35 yasında rahimde bi kavun büyüklügünde devmiyom uru oldugu ortaya cıktı annemin acilen ameliyat olması gerekiyo ama ameliyat riskli dye annem istemiyo ama cok agrıları oluyo artık o miyomu tasıyamıyacak hale geldi annemin bu halini görünce bnde anneme cok üzülüyorum annemin iyilesmesi için ne önerirsiniz?

 4. Anonim

  Merhaba ben 54 yaşındayım bende 13senedir miyom varbu zamana kadar geldim çok kere civanpercemi banyosu yaptım Bazen içtim benim kanamam ağrım olmadı bende slkinti yapıyor bir de küçük tuvalete çok çıkıyorum Ben panik hastası oldum doktora gidemiyorum sadece piskatriye gidiyorum ama kadın doğumuna gidemiyorum bunun nedeni annem bitkisel hayat yaşadı babamısonrada annemi kaybettim benim sizden ricam bir çare varmı ben çok çaresizim benim korkum çok ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

 5. HÜLYA BAŞ

  6cm iyi huylu miyon bitkilerle nasıl yok edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.