Evde Yapabileceğimiz Bitkisel Cilt Maskeleri

9 Haziran 2011
  • Soyulmuş salatalıktan kesilen 5 kalın dilim püre haline getirirlir. 2 tatlı kaşığı elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurta sarısı iyice çırpılarak yüz, boyun ve dekolte bölgesine sürülür. 45 dakika beklettikten sonra  su ile yıkanarak temizlenir.
  • Kırışıklıklar için şu bitki kürü faydalıdır. 4 adet taze sert  kayısı, dondurucudan çıkmış olanları bir işe yaramayacağı için bu kürü kayısı mevsiminde yapabilirsiniz, 1 adet orta boy Amasya elması. Amasya elması bulamıyorsak kırmızı elma da olur. Elmanın kabuğu çok ince soyulacak. Kayısı da kabuğu ile birlikte etli kısmınından da çekirdeğine gelmeyecek şekilde kalınca soyulacak. 5-6 yemek kaşıgı suda kesilen bu kabuklar 5 dakika kaynatılacak ve ezilip püre haline getirilip  soğutulacak. Hazırlanan bu maske yüze ve göz altına sürülecek. 15 dakika sonra su ile temizlenecek. Bu kür haftadan 2 defadan fazla yapılmayacak.
  • Kuru ciltler içinse şu kürü önerebiliriz;  4 bardak kaynar suya 1 avuç gül yaprağı konur  10 dakika beklettikten sonra süzülür. Bu suya batırılan havlu ile yüze kompres yapılır.
  • Bir yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı dolusu havuç suyu iyice karıştırıldıktan sonra yüze sürülür 15 dakika sonra yüz bol su ile yıkanır.
  • 50 gr. badem iyice dövülür. Üzerine bir miktar ılık süt ilave edilir. Üzerine 10 gr. yulaf unu ve 10 gr. portakal aroması katılır. 1 saat 15 dakika bekletilen karışım üzerine az daha süt eklenerek macun haline getirilir. hazırlanan bu krem yüze sürülüp yumuşak hareketlerle yarım saat masaj yapılır. Daha sonra yüz bol su ile yıkanır.
  • Cilt temizliği için beş parmak otu çiçekleri haşlanır bu su lie cilt yıkanır. Cildi yumuşatır, cilde güzel renk verir. Ayrıca üzerlik tohumu toz haline getirilir.balla karıştırılır içerisine bir miktar şap ilave edilir ve cilde sürülür.

One thought on “Evde Yapabileceğimiz Bitkisel Cilt Maskeleri

  1. Dr Nuran

    cildin orta tabakası sağlığını kaybettikçe bu gibi sorunlar çoğalıyor. dışarıdan maskelerle desteklemek laızm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.