Adetten (Regl) Kesilme

29 Mart 2009

12-13 yaşındaki gençkızlarda rahim ve yumurtalıkların gelişmemesinden ya da rahim eğriliğinden adet yokluğu görülebilir .  Genç ve orta yaşlardaki bayanlarda birden bire adet kesilmesi ruhsal sıkıntıdan (psikolojik rahatsızlıklar) kaynaklanabileceği gibi vücudun zayıf düşmedi, kansızlık, hormonların az salgılanmasın dan da kaynaklanabilir.

Şifalı bitkilerle tedavi sürecinde; bitkiler adete 3-4 gün kala içilmeye başlanmalıdır. Regl süresince de içilmeye devam edilmelidir. Toplam 7-8 gün boyunca günde 3 su bardağı içilmelidir. Tavsiye edeceğimiz bitkilerden sadece biri içilebileceği gibi bunlardan 3-4 taneside karıştırılarak içilebilir. Bu uygulamalar 3-4- ay üst üste yapılmalı daha sonra ara verilmelidir. Eğer problem giderilememişse 2 ay sonra aynı uygulama tekrarlanmalıdır. Bu arada dengeli beslenilmelidir. Şişman olan bayanlar kilo vermeye çalışmalı, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durmalıdır. Kasıkların kuvvetlenmesini sağlayıcı jimnastik hareketler her sabah yapılmalıdır.

 • MAYDANOZ

  1 Litre suya 100 gr. kökü veya tohumu konur 15 dakika kaynatılıp 30 dakika demlenir. Ya da Günde 3 subardağı ılık ılık içilir. 1 litre suya 50 gram maydanoz kıyılarak konur ve 5 dakika kaynatılıp 20 dakika demlenir. Yine bundan 3 su bardağı içilir.

 • CİVAN PERCEMİ = ARAPSAÇI

  Soğuktan veya psikolojik rahatsızlıklardan  (stres) dolayı kesilen , azalan adeti söktürür. 1 litre sıcak suya 30 gr. bitki konur, günde 3 su bardağı içilir.

 • PAPATYA

  Sinir bozuklukları, stres kaynaklı kesilmelere , güç ve ağrılı adet geçiren bayanlara iyi gelir. 1 su bardağı sıcak suya 5 adet kuru papatya kıyılarak konur. 10 dakika sonra süzülür. Günde 3 su bardağı içilir.

 • NERGİS

  Kansızlık ve sinir bozukluğundan kaynaklanan regl kesilmesine, hormon yetersizliğinden dolayı az ve güç gelen regle iyi gelir. Nergisin yaş hali (taze) kullanılırsa daha iyi olur. 1 su bardağı sıcak suya 4-5 adet yaş çiçek ufalanarak konur.10 dakika sonra süzülür, bu şekilde günde 3 su bardağı içilir.

 • SAFRAN

  Bol miktarda kadınlık hormonu içerir.  Ağrılı adete, adet kesilmesine kasıklarda meydana gelen ağrılara iyi gelir.Rahimi uyarır ve çalıştırır. 1 çay bardağı ılık suya 1/4 kahve kaşığı konur günde 3 bardak içilir.

 • KİMYON

  Güç ve ağrılı adete iyi gelir. Günde 2-3 kahve kaşığı kimyon yemeklerde yenir.

 • ANASON

  Güç ve ağrılı adete iyi gelir. Anne sütünüde arttırır. 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı konur 10 dakika sonra süzülür, günde 3 bardak içilir.

 • REZEYAN

  Kısa süren adetin süresini uzatır. Anne sütünü arttırır. anne ve bebeğin gazını söktürür. 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı konurgünde 3 bardak içilir.

 • HAVUÇ TOHUMU

  Kısa süren regli normal süreye sokar. süt  arttırır. 1 çay bardağı sıcak suya 1 kahve kaşığı konurgünde 3 bardak içilir.

 • KARABAŞ OTU

  Rahimin hareketini arttırır. Böylece kesilen adetin yeniden başlatır.Adet sırasındaki ağrıları giderir. 1 çay bardağı sıcak suya  1 tatlı kaşığı karabaşotu ufalanarak konur 10 dakika sonra süzülerek içilir. Günde 3 bardak içilir.

 • MİSK ÇAYI

  Kısa süren regli normale sokar.  Adet sancılarını giderir.  1 çay barddağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı yaprak ve çiçeği konur.10 dakika sonra süzülür. Günde 3-4- defa tekraralanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.