Menopoz (Adetten Kesilme) Döneminde Karşılaşılan Rahatsızlıklar

3 Nisan 2009

Kadınlar genellikle 45-50 yaşlarına doğru adetten kesilme dönemine girerler. Menopozun en önemli belirtisi de budur. Kesilme döneminde yumurtlama işi sona erdiğinden buna bağlı olarak adet de kesilir. Menopoz döneminin hanımları en çok rahatsız eden bölümü, aşırı terleme nöbetleridir.  Kesilme döneminde bayanlarda rahim kanamaları, rahimde ur, rahim kanseri, meme uru, kansızlık, tansiyon, kalp rahatsızlıkları, kemik erimesi, şeker hastalığı, şişmanlık gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Menopoz döneminde  düzenli olarak E vitamini bunun yanında da A, B1, D ve F vitaminlerinin alınması terlemeyi önemli oranda azaltacaktır.  40 yaşından sona düzenli olarak bu vitaminler alınmaya başlasa menopoz daha geç yaşlarda başlar ve rahatsızlıkları daha hafif atlatılır. Menopoz dönemindeki  çeşitli rahatsızlıkları hafifletmek için şu şifalı bitkiler çok yardımcı olmaktadır.

 • ADAÇAYI

  Bu bitki doğal follikülin hormonu içerir.Menopoz dönemindeki tansiyon, sinir bozuklukları, el titremeleri, ateş ve terleme nöbetine karşı çok faydalıdır.4=’ından sonra bu bitkinin düzenli çay halinde kullanılması menopozu geç getirir.1 su bardağı sıcak suya 3-5 adet yaprak atılır 10 dakika sonra süzülür günde 1-3 bardak içilir.

 • PAPATYA

  Bu da Follikülin hormonu ihtiva eder, adaçayı gibi kullanılır.

 • NERGİS

  Menopozu geçiktirir. Bol follikülin hormonu içerir. Sinirleri rahatlatır, rahim kanserini önler. 1 su bardağı sıcak suya 2-3 baş çiçek atılır 10 dakika sonra süzülür ,günde 3 bardak içilir.

 • ÖKSE

  Menopoz dönemindeki çarpıntıları, kalp rahatsızlıklarını, hazımsızlığı, tansiyon yüksekliğini giderir, kansere karşı korur, sinir bozukluklarına iyi gelir.1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı ufalanmış yaprak atılır 10 dakika sonra süzülür günde 2-3 bardak içilir.

 • CİVAN PERÇEMİ

  Rahim spazmını, menopozdaki kanamaları durdurur, sinirleri gevşetir.1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı  bitki atılır 10 dakika sonra süzülür günde 2-3 bardak içilir.

 • ALUÇ ÇİÇEĞİ

  Menopoz döneminde uykusuzluğa, çarpıntıya, ateş basmasına, terleme nöbetine ve hazımsızlığa iyi gelir.1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı kuru çiçek atılır 10 dakika sonra süzülür günde 2-3 bardak içilir.

 • SERVİ TOHUMU

  Hemoroid (Basur) ve varisi önlemede, romatizma ağrılarında, sinir bozukluğuna, kansere karşı korumada çok faydalıdır. 1 litre suya 25 gr. tohum ezilerek konur 5 dakika kaynatılıp 30 dakika demlenirve süzülür günde 3 bardak içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.