Kabızlık (Peklik)

9 Temmuz 2011

Kabızlığı gidermek için her yemeğin ardından 5-6 adet kuru incir yenmeli. Hem bol kalsiyum verir, hem de dışarı çıkmayı kolaylaştırır.

  1. KURU SİYAH ERİK:  Bu erik suda şişirilmeli ve her yemekte bunda 5-6 tane yenmelidir. Erikle birlikte kuru kayısı da karıştırılırsa daha etkili lur.
  2. KETEN TOHUMU: 1 tatlı kaşığı keten tohumu 1 çay bardağı suyla ıslatılır. 5 saat kadar şiştikten sonra öğle ve akşam yemeğinden önce suyu ve tohumlar birlite içilir. İcabında günde 2-3 bardak içilebilir.
  3. EBEGÜMECİ: Yaş ve kuru ebegümeci yapraklarından 1 avuç alınır, 2 su bardağı suda pişirilir. Çorba şeklinde yemeklerden önce 1 çorba tası içilir.

NOT: Sinameki ve hintyağı gibi bağırsakları zorlayan gibi bağırsakları zorlayan bitkiler hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

One thought on “Kabızlık (Peklik)

  1. elif

    anal fisur ameliyatı geçirdim ama hala kabızlık yaşıyorum yediklerime dikkat etiyorum meyze ve sebze ağırlıklı besleniyorum dediklerinizide uyguladım ama nafile hala aynı sorunu yaşıyorum başka ne yapabilirim doktorada gittim ama değişmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.